Piano Matiné med Jazz i Trekanten

24. april 2022

Nicolaj Stochholm/Søren Gemmer – DE III ALDRE

Piano Matiné

Søndag d. 24. april 2022 kl 15:00 på Kolding Egnsteater

Denne Piano Matiné tager dig med på en dystopisk klimatidsrejse med poesien som guide, når Pianisten Søren Gemmer akkompagnerer den prisbelønnede digter Nicolaj Stochholm. Gemmer vil i første sæt fortælle om sine elektroniske lydlandskaber, der vokser ud fra jordbunden af forvredne, langbølgede hip-hop beats. Under koncerten vil Gemmer desuden illustrere, hvordan han bygger kompositioner op af både akustiske instrumenter, reallyde, og elektroniske effekter.

I andet sæt vil digteren Nicolaj Stochholm fremføre sin digtsamling De III Aldre, som er en klimatidsrejse i et fængslende og smukt, dystopisk Europa. Digterens karakteristiske snart milde, snart eksplosive oplæsninger bliver akkompagneret af Søren Gemmer, som vil vride ny mening ud af Stochholms bjergtagende tekster med sine multiteksturelle klangflader, sammensat af reallyde og flygelsamplinger, stentunge beats, og sakrale synthklange.

➜ Nicolaj Stochholm: https://forfatterweb.dk/stochholm-nicolaj

➜ Søren Gemmer: http://facebook.com/sorengemmer

 

NICOLAJ STOCHHOLM er en prisbelønnet digter, der med sine særegne poetiske rum og svimlende associationsstrømme forener og forvandler billeder af natur, krop og eksistens. Han har siden starten af halvfemserne udgivet sin særegne poesi i efterhånden 11 digtsamlinger, siden 2000 på Gyldendal.

 

Billet: https://jazzitrekanten.safeticket.dk/76865/Nicolaj_Stochholm_Soeren_Gemmer_-_DE_III_ALDRE

Billetpriser:

Normal: 90 kr.

Unge under 30 og studerende: 30 kr.

Jazz I Trekanten præsenterer i samarbejde med Kolding Egnsteater to Piano Matiné koncerter i foråret 2022. Du vil møde nogle af de bedste danske pianister, som vil spille på det fine Hindsberg Flygel, vi har lånt af Erda og Christian Schrøders Fond. Pianisterne vil sammen med en gæst fortælle om deres musik og kunstneriske virke, og der vil helt sikkert opstå en hyggelig stemning i teatrets ny-istandsatte Foyer. Vi serverer nemlig kaffe/the og kage på bedste Matiné maner, og baren er åben med kolde og varme drikke.

 

 

FOR KUN 750 KR. FÅR DU:

  • Fri entré til alle Kolding Egnsteaters teaterforestillinger i 365 dage*
  • Som årskortholder kan du invitere en ledsager med til vores forestillinger og få op til 50% rabat**
  • 50% rabat på alle events, comedy og opera
  • 25% rabat hos ecooking.dk – rabatkoden fremgår af dit årskort***
  • 20% rabat på entré hos Trapholt, Koldinghus, Museum Kolding og Geografisk Have – fremvis blot et gyldigt årskort
  • 10% rabat på årskortholders regning hos følgende restaurationer: Fratelli, Prego, Johansen’s, Mokka Cafe og Nicolai Madbar – fremvis blot et gyldigt årskort****

*Gælder ikke teaterforestillinger arrangeret af Kolding Teaterforening / ** Gælder ikke børne- & ungdomsbilletter / *** Gælder på ecooking.dk. Gælder ikke i forvejen nedsatte varer og kan ikke kombineres med andre rabatkoder / **** Rabatten er personlig og gælder kun årskortholder

Fri_Entre_årskort_sort
Køb årskort